Toestand wintergranen 7-8 april

Gepubliceerd op  donderdag 9 apr 2026 om 11:39 uur
Gele en bruine roest nemen toe. Zeker de rassen gevoelig voor gele roest moeten met voldoende aandacht opgevolgd worden. Bladseptoria is overal aanwezig maar moet nog niet behandeld worden. Witziekte is momenteel niet van belang.


Het LCG-netwerk

De locaties van de waarnemingspercelen en de waargenomen bladziekten zijn weergegeven op volgende kaart:


Legende

 

W= witziekte; BL= bladvlekkenziekte; GR = gele roest; BR = bruine roest

Groen = ziekte niet aanwezig;Oranje = ziekte aanwezig; behandelingsdrempel niet bereikt;
Wit = ziekte niet waargenomen;Rood = behandelingsdrempel bereikt;   


Geëvalueerde rassen (vetgedrukt zijn de waarnemingen in rassenproeven van het LCG-netwerk):

ChampionChevignonHybingoIntensity
KWS ErruptiumLG TomjolCelebrityDebian  
HorizonKWS KeitumKWS SabrumKWS Sverre
 MoschusPondor 


Ontwikkelingsstadium wintertarwe

 
Bij ongeveer 1 van de 10 percelen bevindt de tarwe zich op het einde van de uitstoelingsfase (BBCH 29).

Ongeveer één vijfde van de percelen bevindt zich in stadium 30, de tarwe begint op te richten. Op de percelen waar de tarwe aan het oprichten is, bevindt de tarwe zich voornamelijk in stadium “1e knoop” (BBCH 31).  Op ongeveer nog één vijfde van de percelen heeft de tarwe het stadium 2de knoop (BBCH 32) bereikt.

  

Samenvatting: Voet- en bladziekten wintertarwe

  • Oogvlekkenziekte werd niet waargenomen.  

  • Witziekte komt op een beperkt aantal percelen voor. Momenteel enkel in Vlaams-Brabant. De aantasting alsook de evolutie varieert.   

  • Bladseptoria wordt overal waargenomen. De aantasting varieert van perceel tot perceel en naargelang de variëteit. Dit gaat nog steeds van een zeer beperkte aantasting tot meer dan een volledige bladlaag met bladvlekken. Momenteel moet nog niet behandeld worden. Naargelang de tarwe verder evolueert wordt de evolutie van de bladseptoria belangrijker.

  • Gele roest wordt meer waargenomen dan vorige week. Ook de gemiddelde aantasting is toegenomen. Naargelang het ras kan dit snel evolueren. In bepaalde situaties is de behandelingsdrempel bereikt. Dit is zelfs het geval op een perceel waar vorige week nog geen gele roest werd waargenomen. Gevoelige rassen moeten consequent opgevolgd worden.

  • Bruine roest wordt ook op meer percelen waargenomen, maar dan enkel in de meest gevoelige variëteiten. Eerder waargenomen aantastingen breidden niet noodzakelijk uit. Toch kunnen nieuwe aantastingen naargelang het ras snel gaan. 
    De behandelingsdrempel is nergens bereikt.

Witziekte
 
Bladseptoria

Gele Roest
Bruine Roest
 


VOLGEND BERICHT: 16 april 2026