Toestand wintergranen 18-20 mei

Gepubliceerd op  woensdag 20 mei 2026 om 16:56 uur
Zowel gele als bruine roest blijven uitbreiden en hebben op meerdere locaties de behandelingsdrempel overschreden. Na de regen moet bladseptoria goed opgevolgd worden. Bij het in aar komen moeten bladluizen en graanhaantjes in het oog gehouden worden en moet gedacht worden aan aarfusarium.

Het LCG-netwerk

De locaties van de waarnemingspercelen en de waargenomen bladziekten zijn weergegeven op volgende kaart:


Legende

   W= witziekte; BL= bladvlekkenziekte; GR = gele roest; BR = bruine roest

Groen = ziekte niet aanwezig;Oranje = ziekte aanwezig; behandelingsdrempel niet bereikt;
Wit = ziekte niet waargenomen;Rood = behandelingsdrempel bereikt;   


Geëvalueerde rassen (vetgedrukt zijn de waarnemingen in rassenproeven van het LCG-netwerk):

ChampionChevignonHybingoIntensity
KWS ErruptiumLG TomjolCelebrityDebian  
HorizonKWS KeitumKWS SabrumKWS Sverre
 MoschusPondor 


Ontwikkelingsstadium wintertarwe

De ontwikkeling van de tarwe loopt sterk uiteen.

Zeven procent van de waarnemingspercelen bevindt nog in de fase van de stengelstrekking. Momenteel is dit stadium 37 (laatste blad zichtbaar) en stadium 39 (laatste blad volledig ontrold). Op een belangrijk deel, namelijk 45%, van de waarnemingspercelen is de aarzwelling in meer of mindere mate zichtbaar: gaande van stadium 43 (aarzwelling net zichtbaar) tot stadium 47 en 49 (vlagbladschede opent zich en eerste naalden zichtbaar in het geval van gebaarde variëteiten). Een even groot deel van de waarnemingspercelen bevindt zich in de fase van het in aar komen. In stadia 51 tot 59 is de aar in meer en mindere mate zichtbaar. Op een enkel perceel binnen het netwerk is de bloeifase bereikt. 

  

Samenvatting: Voet- en bladziekten wintertarwe

  • Witziekte lijkt te stabiliseren. De regen van de afgelopen dagen was niet bevorderlijk voor verdere uitbreiding.

  • Bladseptoria toont een zekere uitbreiding. Nog steeds kan gesteld worden dat een behandeling niet standaard nodig is. Voor deze schimmel is het regenachtige weer echter wel gunstig geweest. Symptomen kunnen de volgende dagen zichtbaar worden. Het is nodig om de evolutie en het opklimmen van de schimmel in het gewas op te volgen.

  • Gele roest blijft ononderbroken uitbreiden. Zowel nieuwe aantastingen als bestaande aantastingen die uitbreidden werden waargenomen. Op meerdere percelen is de behandelingsdrempel bereikt. Het wordt herhaald dat een goede opvolging nodig blijft.

  • Bruine roest breidde ook opnieuw verder uit. Net als vorige week wordt bruine roest opnieuw op meer percelen waargenomen en blijkt een verdere toename van bestaande aantastingen. Meerdere percelen hebben de behandelingsdrempel voor bruine roest overschreden. Ook bruine roest moet goed opgevolgd worden.

Witziekte
   
Bladseptoria
      

Gele Roest
   
Bruine Roest
 



Bladluizen en graanhaantje

Op enkele percelen worden bladluizen en graanhaantje waargenomen. Het graanhaantje heeft ook al eitjes afgelegd. Momenteel vormen geen van beide een probleem of reden tot ingrijpen. 

Op onderstaande foto een voorbeeld van de larven van het graanhaantje en de vraatschade. Meer info over graanhaantjes en de schadedrempels.

 

Bij het in aar komen moeten ook de bladluizen worden opgevolgd. De meest gevoelige periode voor schade door bladluizen is de periode vanaf het in aar komen tot het begin van de afrijping van het graan. Vooral in de periode tussen de stadia “alle aren uit” en “einde bloei” kunnen de bladluizen schade aanrichten. Meer info over bladluizen en de schadedrempels.

Aarfusarium

Nu verschillende percelen ook al in aar komen, kan er gedacht worden aan de bescherming tegen aarfusarium

De schimmel verspreidt zich het best bij hevige neerslag en wind gedurende de bloeiperiode. Voor de kieming en de infectie door de sporen zijn vocht en een hoge luchtvochtigheid bevorderlijk. In die periode is er zo'n 40 tot 80mm neerslag nodig om het risico te verhogen. Hou dus de weersomstandigheden in de gaten, naast de gevoeligheid van het gezaaide ras. Meer info over aarfusarium.

Het ideale tijdstip om te behandelen is alle aren uit-vroege bloei. Er is enige marge tot midden bloei. Wanneer de aar is uitgebloeid, heeft een behandeling nog weinig zin. Het moment van bloeien is namelijk een toegangspoort voor aarfusarium. Deze groeifase is dus best beschermd.

Optimaal tijdstip voor de aarbehandeling. Klik om te vergroten.
 


VOLGEND BERICHT: 28 mei 2026